Квіти жоржин служать прикрасою для клумб і садів починаючи з липня і до самих холодів. Звичайно усі любителі цих квітів хочуть зберегти бульби до наступного сезону, зовсім не цікаво купувати посадковий матеріал щороку.

На жаль, не завжди все виходить оскільки цього хочеться. Початкуючі квітникарі часто не знають, як підготувати жоржини до зими. У різних ситуаціях використовуються різні методи, кожен намагається знайти найприйнятніший для нього.

Де зберігати жоржини

При використанні будь-якого методу головною метою являється збереження бульб у стані найбільш близькому до початкового, який був при викопуванні. Залежно від умов і наявності придатних приміщень, для кожного випадку є свої випробувані часом способи.
Кореневища жоржин
Жоржини викопують і складають для просушування
Кореневища жоржин можна зберігати:
 1. У льосі, підвалі - обов'язково необхідно стежити за вологістю, вчасно провітрювати.
 2. У непромерзаючих вуличних будовах в - опалюваному гаражі літній кухні.
 3. На верандах і лоджіях, в цьому випадку необхідно контролювати температуру повітря, вона не повинна опускатися нижче 0 С.
 4. Якщо бульб трохи, можливе зберігання на нижній полиці в холодильнику.
 5. У квартирі, в холодній коморі або біля дверей балкона.

Попередня підготовка до зберігання

Після настання перших заморозків кущі акуратно викопують, відбраковують ті, що звиродніли і хворі. Обрізують стебла, залишаючи від 3 до 5 см від бульб, чіпляють бирку згідно сортності. Викопаним бульбам дають трохи обвітритися. Просушують упродовж короткого проміжку часу.
Викопані осінню бульби жоржин
Жоржини викопали і склали в ящики
Якщо погода сонячна і вітряна, часто буває досить одного дня. Якщо дощовита і сира, то жоржини можуть підсихати декілька днів, їх поміщають під навіс або в провітрюване приміщення.
Бережіть бульби жоржина від нічних заморозків, увечері сохнучі бульби жоржину обов'язково укрийте або занесіть в непромерзаюче приміщення.
Коли бульби і місця зрізу стволів підсохнуть, починають готувати жоржини до зберігання.

Способи, які дозволяють зберегти жоржини

Жоржини можна зберігати як цілими кущами, так і окремими бульбами.

Зберігання жоржина в сипких речовинах

Найбільш простий і часто використовуваний спосіб - зберігання в сипких матеріалах. Метод застосовний якщо є досить велика споруда придатне для зберігання жоржин.

Викопавши кущі не треба поспішати ховати в сховище, бульби повинні трохи огрубнути. Для цього буває досить від одного до декількох днів. Викопані і підсушені кореневища ще раз уважно переглядають на предмет хвороб, відбраковують зіпсовані, обтрушують від зайвого грунту, акуратно укладають у відповідну тару і засипають сипким матеріалом.

Для цих цілей можна використати:
 • суху тирсу;
 • пісок;
 • вермикулит;
 • суху глину.
Бульби жоржин в тирсі
Жоржини лежать в тирсі

Тару із засипаними коренями жоржин поміщають у відведене для зберігання місце. Під час зберігання періодично контролюють стан бульб, стежать за вологістю в приміщенні, не допускають намокання покривного матеріалу.

При недоліку тари можна зберігати бульби жоржин, засипані тирсою або піском, у великих целофанових пакетах. Відкритий пакет ставлять на стелаж полку або на підлогу в зручному місці, де не завжди є можливість поставити тару у вигляді ящика.

Бірки з підписами можна чіпляти як на самі корені, так і на тару, в якій зберігатиметься певний сорт.
Мінусом методу є велика займана площа і незручність для контролю стану бульб.

У харчовій плівці

Для зберігання по цьому методу використовується харчова плівка.

Бульби жоржин в плівці
Бульби жоржину приготували до зберігання в плівці
Метод дуже ефективний:
 • він дозволяє економити простір;
 • плівка захищає бульби від зовнішніх несприятливих чинників;
 • не вимагається контролювати стан бульб;
 • кореневища вже поділені з осені, навесні залишається проростити і посадити бульби.

Викопані і підсушені бульби жоржину ретельно миють натиском води. Ця процедура дозволяє позбавитися від залишків землі де можуть знаходитися різні хвороботворні бактерії, паразити і грибки. Далі видаляють старі, порченные і хворі бульби, підрізують корені.

Особливу увагу приділяють великим бульбам, їх ретельно оглядають, виявляють уражені ділянки. Великі кореневища оглядають з метою виявити уражені ділянки, місця ушкоджень.

Інструмент використовуваний при роботі має бути завжди чистим майже стерильним. Його слід постійно змочувати в розчині фунгіциду. Це дозволить уникнути вторинного інфікування бульб.

Промиті кореневища, що підсохнули, гострим інструментом ділять на дві частини. Ніж заганяють в центр кореня по стеблу, прорізають стебло у верхній частині і розламують кореневище на дві частини розтягуючи бульби в різні боки. Далі кореневища ділять на окремі бульби.

Зрізи готових частинок необхідно обробити фунгіцидом, можна присипати деревною золою.

Схема ділення бульб жоржин
Схема, которая объясняет, как делить куст георгина
Деякі квітникарі отримані бульби вимочують в розчині марганцю :
 1. У розчині бульби тримають до 15 хвилин.
 2. Далі їх сушать, виклавши на газету або листи картону, занадто довго сушити не слід, при надмірному обвітренні бульби стають м'якими і зморшкуватими.
 3. Місця зрізів повинні просохнути, бути без плям і сторонніх вкраплень.
 4. Тепер бульби замотують в целофан і акуратно укладають для зберігання.
Оскільки усе хворе видалене, а бульби, що залишилися, не контактують між собою, втрати від гнильних захворювань мінімальні. Втратою від в'янення немає, плівка сприяє затриманню вологи у бульбах.
Упаковані в плівку жоржини в ящиках
Жоржини загорнули в плівку і склали в ящики

Навесні до часу посадки, необхідно звільнити бульби від плівки. Частинки розкладають в ящики і засипають вологим торфом, грунтовою сумішшю або тирсою. Далі ящики ставлять на сонячне тепле місце. Бажана температура для розсади близько 20 С.

Погана сторона методу - можливість запітніння плівки. Але оскільки в місцях зберігання жоржина температура зазвичай стабільна, вірогідність цього невисока.

Зберігання бульб жоржин в парафіні

Одним з варіантів, являється зберігання бульб в парафіні. Спосіб дозволяє добре зберігати посадочний матеріал до наступного сезону. Відходів майже не спостерігається. Мінус один - його трудомісткість.

Підготовка:
 1. Після викопування жоржин стебла зрізують секатором або ножем і залишають пеньки.
 2. Бульби обережно очищають від грунту і ретельно миють.
 3. Довгі корінці, що заважають, обрізують. Кореневища залишають для просушування в прохолодній і сухій будові, пересушувати їх не можна, вони можуть пов'янути і зморщиться.
 4. Перед проведенням робіт по покриттю бульб парафіновою кіркою віддаляються старі і пошкоджені бульби, кореневище ділиться на окрему картоплю.
 5. Бульби обробляються фунгіцидом.
На бульбах залишають частину кореневої шийки. Біля основи корені - бульб бруньок зазвичай немає, виняток становлять окремі сорти. Бульба без частини стебла не проросте, зберігати її марно.
Поодинокі бульби жоржин
Кущі жоржини розділили, поодинокі бульби поклали сушитися

Покриття жоржини парафіном.

Відібравши придатні бульби, можна приступати до самого процесу нанесення захисної парафінової кірки на бульби.

Парафін треба розтопити на водяній лазні. У розплав іноді додають садовий вар. Дотримуються такого співвідношення: на 1 частину вару доводиться 2 частини парафіну.

Гріти парафін можна тільки на водяній лазні, при підвищенні температури вище 200С пари парафіну горять. Достатньою для плавлення парафіну є температура біля 80С. Висока температура розплавленого парафіну сприяє загибелі збудників хвороб, що залишилися на бульбах.

Обробка бульб жоржини парафіном
Підготовлену бульбу жоржини опускають в розплавлений парафін
Відібрані для зберігання бульби жоржин опускають в парафін, швидко навантаживши і тут же вийнявши з місткості. Якщо парафіну мало в розплав можна додати води. Парафін легше чим вода він підніметься до гори, вода залишиться на дні місткості. Парафін, при зануренні бульби в ємність миттєво обволікає її, бульба не устигає намокнути від води.

Зберігання бульб, оброблених парафіном

Покриті парафіновою кіркою бульби необхідно залишити на 15 хвилин для утворення щільної сорочки.
Покриті парафиом бульби жоржини
Бульби жоржини обробили парафіном

Захололі бульби, що обсохнули, завертають в папір, харчову плівку.

Можна просто покласти бульби підготовлені ящики і укрити тирсою.

Підготовлені до зберігання таким методом жоржини прекрасно зберігаються до моменту посадки. Їх можна тримати в льосі, підвалі, у будь-якому приміщенні з плюсовою температурою, вони прекрасно зимують навіть в квартирі, досить поставити місткість в передпокої або біля балконних дверей.

З настанням тепла бульби жоржин дістають з місць зберігання і ставлять в тепло, засипають вологою тирсою. Якщо бульби були замотані в плівку її прибирають, парафін можна не зчищати, досить перед посадкою трохи протерти бульби, щоб порушити цілісність парафінового покриття.

Зберігання жоржин в глиняній оболонці

Деякі квітникарі використовують старий перевірений метод, при якому жоржини зберігаються в оболонці з глини. Глиняна оболонка перешкоджає пересиханню бульб. Вони добре зберігаються упродовж усієї зими. Цей метод актуальний для сухих приміщень, без достатньої для жоржина вологості.

Як і в попередніх розглянутих способах, цілий кущ жоржини ділять на окремі сегменти - бульби.

Сама процедура полягає з наступних етапів:
 1. Бульби обмивають, обробляють фунгіцидом, підсушують.
 2. Готують глиняну бовтанку, замішуючи її до в'язкої сметано подібної маси.
 3. У бовтанку додають доступний фунгіцид.
 4. Бульби обмокають у бовтанку стежать за утворенням рівномірного покриття.
 5. Просушують бульби до утворення щільної глиняної кірки.
 6. Розкладають в коробки або ящики в два-три ряди.
 7. Тару з бульбами жоржину прибирають в місця зберігання.

Навесні перед посадкою, бульби жоржину дістають з місць зберігання. Глиняну кірку оббивають злегка, постукуючи по бульбі. Пророщують і висаджують жоржини в грунт.

Як можна помітити кожний із методів по-своєму ефективний. Застосування будь-якого з них залежить від певних умов. Кожен квітникар вибирає метод відповідний конкретно для його ситуації.Статті